Régen csak alkalomszerűen, egy-egy séta után csináltam ilyet, de év elején úgy döntöttem, hogy a rengeteg, többnyire mobillal készült képből, ami aztán általában feledésbe merül, heti rendszerességgel felteszek egy válogatást némi magyarázattal, hogy dokumentáljam a napok/hetek iszkolását és a látottakat.
Az egykori likőrgyáros, Gschwindt Mihály bérpalotája az Andrássy út 28-ban még mindig várja a megmentőjét, bár a homlokzat felújítására a jelek szerint nyert a társasház némi pénzt, mert most már nem csak az állványzat áll, hanem védőponyva is van, szóval valami elkezdődött. Az udvar, a lépcsőház illetve a függőfolyosók továbbra is siralmasan néznek ki, lásd a lenti képeket. Talán soha az életben nem volt még felújítva. És bár nem az ő nevét vésték a bejárat előtt a járdába, az építésze nem más, mint Schmahl Henrik, a Párisi-udvar tervezője.
Néhány régebbi kép az udvarról:
És ez már a Lovag utca, egy hasonlóan rossz állapotban lévő ház:
A lenti képen a Révész és Kollár páros egyik korai, az épületen lévő tábla szerint 1906-os terve a Lovag utcában. Az ablakok előtti rácsokat menórák díszítik.
Meinig Artúr terve a Szabadság téren. Nagyon szeretném belül is megnézni.
Szombat délután 5-re mentünk az Alexanderplatz c. dokumentumfilm vetítésére a Toldiba, a Budapesti Építészeti Filmnapok alkalmából, de előtte elmentünk nézelődni a környéken. A Báthory/Báthori(?) utcában csupa reprezentatív, óriási épület, és ha ide befordulok, mindig a főiskolai két év jut eszembe, mert egy időben az 5-ös számúban voltak óráink. Már nem emlékszem a belsejére, és most sem mentünk be, pedig Alpár Ignác tervezte és 1904-re épült fel, szóval még az Anker-palota előtt. A homlokzaton egy csomó szecessziós épületdísz, a bejárat felett pávák, a kaput pedig csodás margaréták díszítik, talán a Forreider és Schiller kovácsműhelyből, mivel ők használták előszeretettel ezt a motívumot. Az utolsó képeken a szemben lévő háztömb, a 4-6-os szám, két hatalmas kovácsoltvas kapuval.
Báthory utca 5.- Alpár Ignác terve
Szemben vele, az utca túloldalán:
A Báthory utcából még elkeveredtünk a Szalayba és ott egy csodás lépcsőház várt, de arról majd egy másik posztban.
Ha tetszett a bejegyzés és szívesen látnál még több képet és tartalmat,
itt csatlakozhatsz a blog Facebook oldalához és itt követhetsz Instagramon.
Az oldalon publikált fényképek nagy része a sajátom (ellenkező esetben azt külön jelzem). Saját képeim és az írásaim szerzői joga fenntartva, felhasználásuk KIZÁRÓLAG az írásos engedélyemmel lehetséges.
E-mailt a kep.ter.blog@gmail.com címre küldhetsz.