A Váci úton ma már vadászni kell a régi épületeket, elvesznek az egymás után épülő irodaházak között. Nem szeretem ezt az irodafolyosót. Pár éve írtam már egy azóta eltűnt, százéves lakóházcsoportról, aminek a helyére (részben) a Váci Greens épült. Aztán a mellettük lévő, a mai posztban szereplőhöz nagyon hasonló házakat is lebontották, de még nem épült be a helyük, persze nyilván csak idő kérdése. A lenti lakóház áll még ugyan, de valószínűleg már nem sokáig. A szabályozási terven ez a telek is építési helyként van jelölve.
A helyszín a Váci út 171: tipikus, kétemeletes, pesti bérház, historizáló homlokzattal, látszólag egész jó állapotban, a tetőt pl. nem olyan régen újíthatták fel. Pár éve még voltunk itt a kínaiban kaját venni, mára minden lezárva, a kapun lakat és az önkormányzat pecsétje. A szomszédban lévő új irodaházon tábla, itt volt a Patay Imre által alapított Vatea Rádiócső Gyár, "ahol a minőségi munka eredménye világsiker lett”. A történet a tizenkilencedik század utolsó évtizedében kezdődik.
Hofer Ottó 1889-ben rendelte meg Baumann és Kölber építészektől a felső bikaréti dűlőben, a városi országút mellett fekvő ház terveit. Ha a pár évvel később datált térkép segítségével a városközpontból indulva gondolatban végighajtunk az akkori Váci úton, azt látjuk, hogy áll már Eisele Gépgyára, a Forgách utcánál a Lang-féle Gépgyár, aztán az Első Magyar Csavargyár, amit ma már csak a róla elnevezett utcáról lehet könnyen felismerni. Továbbhaladva, a másik oldalon a Tarnóczy Tűzoltószerek gyára, aztán egy vegyészeti gyár, a Wagemann és Seybel, majd a folyóparton, az Újpesti kikötőnél a sok évtizedet megélt Danubius Hajó- és Gépgyár. Az ipartelepek környéke akkor még rendezetlen, barakkszerű üzemi épületek, ideiglenes deszkabódék, fészerek tarkítják a képet, sok a beépítetlen telek. A századforduló előtt rohamosan fejlődő és népesedő nagyváros pereme ez, a telektől nem messze egy téglagyár üzemel, de ott van még a Juta is és utána mindjárt Újpest. A közlekedést a Váci úton 1866-ban megnyíló lóvasúti vonal segíti, ami épp a ház előtt halad el, és a Széna tértől az Országúton át egészen Újpestig szállítja az utasokat.
1867-1872
1903. Forrás: mapire.eu/hu/
Hofer Ottó, a budapesti gázgyárak főmérnöke 1888 körül vette meg a telket Ivanovits Alajostól és kétemeletes lakóház terveire adott megbízást az építészeknek. Baumann Károly Bernát és Kölber Károly Lajos építészek több ehhez hasonló, historizáló, kétemeletes bérházat terveztek, a belvárosba is. Az első, 1889. május 28-án datált terveken mosókonyha foglalja el az udvar közepét, ezt aztán később leradírozták, mert „tűzrendőri” szempontok miatt nem kaptak rá engedélyt. A földszinten üzlethelyiségek, a ház alatt dongaboltozatos pince. A lakások többnyire egy szoba, konyha és egy kis kamrából állnak, de vannak nagyobbak is, ezekhez előszoba és még egy kisebb szoba jár. Az árnyékszékek a hátsó traktusban vannak, bal és jobb oldalon is 4-4 darab, és a mosókonyha is oda kerül, az épület egyik sarkába. 1892-ben kérvényezik egy kisebb, egyemeletes ház építését a ház mögötti területre, ebben pékség lesz. A lakóház földszintjén, a bejárattal szemben, az egyik udvarra néző helyiségben boltot nyitnak, ahol a friss péksüteményt árulják. 1900-ban ismét terveket nyújtanak be, akkor egy műhely, majd két év múlva újabbakat istálló építéséhez. A műhely épület az Általános Aerogéngáz Rt. gyára és kísérleti telepe lehetett, ami Címjegyzékben talált hirdetések szerint itt működött és gázvilágítási készülékeket és hőlégmotorokat állított elő.
Akkor még Váci út 113 volt a címe. Forrás: Budapesti Czím- és Lakjegyzék, 1901-02
Hofer Ottó a kétmillió korona alaptőkéjű cég vezérigazgatója, a társaság elnöki tisztjét Falk Miksa látta el, az igazgatóságban pedig svájci és bécsi nevek. Hofer a levéltárban fellelt dokumentumok alapján maga is a házban lakik, valószínűleg úgy praktikus, hogy itt helyben igazgassa a gyárat, a ház lakásait pedig bérbe adja. A századfordulón a közeli Danubius Hajógyár 2400, a Láng Gépgyár 400, a Wörner Gépgyár 500 munkást foglalkoztat, nem hiszem, hogy probléma lehetett bérlőt találni, s ha igen, akkor is csak a fizetőképesség lehetett akadály. A túlnépesedett nagyváros komoly lakásgondokkal küzd, Bárczy István polgármester szociális programja is majd csak 1906 után indul.
forrás: Budapest Főváros Levéltára, Tervtár
1889-ben, a ház építésének évében Hofer hetvenezer korona összegű kölcsönt vett fel 4,5%-os kamattal, ezt a terv szerint 1903-tól száz féléven át kell törlesztenie a Pesti Magyar Kereskedelmi Banknak, 1715 koronás részletekben. A bankkal aláírt, száz pontba szedett törlesztési terv alapján 1952. május elseje az utolsó részlet fizetésének határideje. Érdekes, hogy csupa hasonló jellegű dokumentumot őriz a levéltár vele kapcsolatban, 1898-ban pl. Svájcban élő, foglalkozását tekintve „orvos özvegye” nővérétől vett fel hatezer korona kölcsönt (talán éppen a bankhitel kifizetésére?), és a kölcsöntőke és a kamatok erejéig a Váci úti házat terhelték meg zálogjoggal. Ma már tudjuk, hogy ő maga sosem fizette vissza a temérdek pénzt, mert nemhogy 1952-t, de az első világháborút sem élte meg. A törlesztési terv aláírása utáni évben, 1904-ben meghalt. Német nyelvű végrendeletéből az is kiderül, hogy valószínűleg nem volt saját családja, mert a kézzel írt papírban leggyakrabban előforduló név Deák Zsuzsanna házvezetőnőé, akivel nyilván jó kapcsolatot ápolt, és aki Hofer fiú- és lánytestvérével közösen a javait (és a tartozásait) örökölte. A ház 1906-tól már Ernő nevű testvérének lánya, kiskorú Hofer Hedvig és b. társai nevén van, aki Freyburgban él, tehát a ház ügyeit, már csak a kora miatt is nyilván mások intézik helyette. 1912-től Scheyndelmann Károly és neje lesz a tulajdonos, utánuk pedig Joó Béla következik. De a szomszéd telkeken is van bőven változás. Jobb oldali szomszédjában, a Váci út és a Szobor utca sarkán, a Madarász utcáig nyúló telken épült fel a Willax Kávé Rt gyára 1909-ben. Őket a Bruno Izzófény Rt, majd 1920-ban a Magyar Szaruárugyár követte, 1932-ben pedig a Vatea Rádiótecnikai és Villamossági Rt. alakította át a meglévő épületeket igényei szerint. 1943-ban a Magyar Philips Művek Rt nyújt be átalakítási terveket, rajtuk egy csodás, modern homlokzat, szobrokkal és a cég neve olyan világszép betűkkel írva, hogy ha a mai lakatlan, lepusztult épületcsoportra gondolok, ami a Szobor és a Madarász utca sarkán áll és ahol hajléktalanok próbálnak meg élni, akkor tényleg nagyon bánatos leszek. A Philips-et az ötvenes években a Magyar Adócsőgyár váltotta. A másik oldalán, a mai 173-as szám alatt a század elején Beschorner A. M. fiai ércöntödéje állt, aztán később, már a huszadik század második felében az Angyalföldi Zsinórgyár, most részben üres telek.
forrás: Budapest Főváros Levéltára, Tervtár
A sokat látott épület a válságnak köszönheti, hogy még áll. Az önkormányzat 2008 áprilisában tett közzé pályázati felhívást az ingatlan értékesítésére, ebben még 2010 decemberét jelölték meg szanálási határidőként és 2014 végéig kötelezték volna a pályázót a telek beépítésére. Az ingatlant még az év júniusában árverés útján értékesítették is, a kikiáltási áron (650 millió forint) kelt el. Aztán jött 2008 szeptembere a pénzügyi válsággal és a befektető visszalépett. Az adásvételi szerződést 2011 augusztusában szüntették meg, ebben az áll, a vagyonkezelő „az ingatlant leszanálta, a bérlőket az épületből elhelyezte.” A házban 55 lakás és 2 nem lakás céljára szolgáló helyiség volt. A kiürítés befejezett tény, talán már meg is van az új befektető, az ingatlanpiac újra fellendült, nem hiszem, hogy sokáig marad érintetlen.
A Váci út 171 tanúépület, megmutatja, milyen volt Angyalföld, milyen bérházak álltak 120 évvel ezelőtt a gyártelepek között. Tény, hogy az erős forgalom miatt nem ez a legideálisabb hely lakásvásárláshoz és nem vitás, hogy fejlődnie kell a városnak, az elavult, korszerűtlen épületek át kell, hogy adják a helyüket újaknak. De már most is túl sok a félig üres irodaház, a kiadó táblák kiszúrják a szemünket, ha végighajtunk a Váci úton. Mi maradna a városból, ha mindent lebontanánk, ami nem műemlék? A Váci út régi lakóházai kevesen maradtak, amíg nem késő, legalább nézzük meg őket magunknak.
A jobb sarokban Hofer Ottó levele ajánlásként a Waterbury órák hirdetésén. Forrás: Hungaricana.hu